Winners of the show bench sections in November as judged by Judy Hopkins

 

 

Section

First

Second

Third

Flower of the month

Aileen White

Heather Coustley

Heather Coustley

One Rose  

Heather Coustley

Annette Willmott

Ralph Slaughter

One stem of other flower (not a Rose)

Heather Coustley

Heather Coustley

Aileen White

Stem of foliage (no buds or flowers)

Heather Coustley

Aileen White

Aileen White

Floral Art (in water)

June Dineen

Heather Coustley

= Annette Willmott

= Heather Coustley

Bulbs, Tubers, Corms, Rhizomes

Aileen White

D. Hall

-

Flowering Shrub (in flower) 1 stem

Heather Coustley

Aileen White

Aileen White

Container of flowers

D. Dalton

D. Dalton

Aileen White

Cacti, succulent or potted plant

Aileen White

Aileen White

Kerry Elliott

Above ground vegetable

Judy Butler

Judy Butler

= Judy Butler

= Heather Coustley

Below ground vegetable

-

-

-

Herbs (flowering, non-flowering, mixed)

Heather Coustley

-

-

Fruits, Nuts

Ralph Slaughter

Judy Butler

Ralph Slaughter

BEST EXHIBIT

Aileen White

 

 

Categories & Schedule Effective August 2014

MONTHLY SHOW BENCH COMPETITION

Categories and Sections  (Up to 5 entries per person per section)

Category A:  Flowers

  1. Flower of the Month (see list below)
  2. One Rose (Stem to be 15cm above container)
  3. One stem of any other flower (ie. Not a Rose)
  4. One stem of foliage (no flowers or flower buds)

Category B: Floral Art

  1. Any floral arrangement in water

Category C:  Container

  1. Container of flowering shrub in flower (one variety – eg. Camellias or Dahlias)
  2. Potted plant (including Cacti or Succulent)

Category D: Garden Produce    (details below)

  1.  Above-ground Vegetable eg. Peas, silverbeet, pumpkin, rhubarb
  2.  Below-ground Vegetable eg. Beetroot, carrots, leeks, parsnips, potatoes
  3.  Herbs (flowering or non-flowering)
  4.  Fruits and nuts eg. Lemons, apples, tomatoes, berries, walnuts

FLOWER OF THE MONTH

Month

Flower of the month

February

Container of Dahlias

March

One Rose

April

Container of Chrysanthemums

May

Container of Autumn flowers

June

One stem of Australian Native flower

July

Three different Camellias

August

Three spring bulbs

September

Magnolia, Lilac or Rhododendron

October

One stem of Iris

November

Container of Roses

 

REQUIREMENTS FOR CATEGORY D – GARDEN PRODUCE

Vegetables:  Numbers required for an exhibit.

5  Artichokes (Globe & Jerusalem), Asparagus, Beans, Brussels Sprouts, Mushrooms, Peas (Pods, Sugar, Snow), Peppers (chilli), Radishes, Rhubarb stalks, Silverbeet stalks, Spinach plants, Spring Onions.

3  Beetroot, Capsicums, Carrots, Garlic, Kohlrabi, Leeks, Onions, Parsnips, Potatoes, Salad (Greenhead), Salsify, Squash (baby), Sweet Corn, Turnips, Witlof, Zucchini.

1 Broccoli (head), Cabbage, Cauliflower (head), Celeriac, Celery (head), Cucumber, Egg Plant, Lettuce (head) Marrow, Pumpkin, Squash.

Note:  Vegetables should be free from excessive soil, insect or mechanical damage and of even size and colour.

Fruit:  Numbers required for an exhibit.

10 berries:  Blackberries, Blueberries, Boysenberries, Gooseberries, Loganberries, Raspberries, Strawberries, Youngberries.

3  Any other fruit including Tomatoes.

Melon, Grapes (bunch)

Nuts:  Numbers required for an exhibit.

Almonds, Chestnuts, Hazelnuts, Walnuts etc.

Rules for Monthly showbench.

  • Points awarded 1st = 3 points, 2nd = 2 points, 3rd = 1 point.  (totalled at end of year)
  • All exhibits must be grown by the exhibitor, except flowers/foliage in Floral Art category.
  • Container grown plants must have been in your possession for at least four months.
  • Place name cards with your name on, face down in front of the container/exhibit.
  • Container must be clean and all stems must be in water.
  • When a flower is “flower of the month” it must be displayed in one section only.
  • Up to 5 entries per person per section.
  • Place flowers so they face the judge.  A small piece of packing such as paper or moss can be placed in the top of the container to stabilise the stem.
  • Entries to be placed prior to 9.30 am ready to be judged.
  • Anything not on the schedule will be for display only.
  • One entry will be selected as Best exhibit each month. (no additional points for this)
  • This schedule (July 2014) supersedes all previous ones and applies only to the Warragul & District Garden Club monthly competition.
  • The decision of the judge is final.

 

An award will be made to the most successful exhibitor each year and prizes given for the most successful exhibitor in each category.

Ron Blair, Winner of the 2018 George Lowe Memorial Iris Competition

  • Best Exhibit, Annette Wilmott

  • Winners of the Annual Iris Competition:Ron Blair, Aileen White and Diane Dalton with Judge Lorraine Barrett

  • Herbs

  • Above ground Vegetable

  • One Rose